Farlige kemiske stoffer og blandinger (kemikalier) skal klassificeres og mærkes. De skal også emballeres forsvarligt. Reglerne omfatter både kemikalier, der sælges til private, og kemikalier der bruges professionelt.
Reglerne er lavet for at sikre, at forbrugere og andre på en systematisk og iøjnefaldende måde får at vide, hvilke stoffer og produkter, der er farlige, hvilken fare de udgør, og hvordan de skal håndteres.
Eksempler på kemikalier, der bruges af private kan være ”rene” kemikalier som rensebenzin, eddikesyre og mineralsk terpentin; men også dagligvarer som maskinopvaskemiddel, klorrens og spray til imprægnering af læder og tekstil. Alle disse produkter er omfattet af reglerne.
Trinvis overgang til nye regler for klassificering og mærkningDette faktaark beskriver reglerne for klassificering, emballering og mærkning af kemiske stoffer og blandinger i henhold til CLP forordningen, EU 1272/2008.
CLP forordningen er den europæiske lovgivning vedr. klassificering, mærkning og emballering af kemiske stoffer og blandinger som trådte i kraft i 2009. CLP forordningen erstatter trinvist stofdirektivet (67/548/EØF) og præparatdirektivet (99/45-EF).
I løbet af en overgangsperiodeskal alle kemikalier således klassificeres efter klassificeringsforordningen,(CLP). Reglerne forkortes CLP fra det engelske ”Classification, Labelling and Packaging”.
Stoffer skal klassificeres, emballeres og mærkes efter forordningen senest den 1. december 2010 og blandinger senest fra den 1. juni 2015.
Stoffer og blandinger, der allerede er markedsført før den 1. december 2010 (stoffer) resp. 1. juni 2015 (blandinger) skal senest 1. december 2012 (stoffer) resp. 1. juni 2017 (blandinger) forsynes med ny mærkning og emballering i henhold til forordningen.
Læs mere om klassificering af blandinger efter den gamle klassificeringsbekendtgørelse:
Klassificering efter klassificeringsbekendtgørelsen og overgangsordningen
Producenter og importører skal klassificereProducenter og importører skal have kendskab til og kunne vurdere stoffernes og produkternes farlighed, klassificere stofferne og produkterne i fareklasser.
At klassificere betyder at lave en vurdering af om et stof er farligt for mennesker og miljøet, og beskrive faren ved hjælp af nogle fareklasser. En fareklasse kan eksempelvis være ”akut toksicitet” eller ”farlig for vandmiljøet”. Fareklasserne bruges sammen med fare- og sikkerhedssætninger til at vejlede brugerne. Fare- og sikkerhedssætninger er eksempelvis ”Farligved indtagelse” og”I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: Skyl munden”.
De stoffer, som myndighederne allerede har klassificeret som farlige, kan du finde i listen over harmoniserede klassificeringer (bilag VI). Hvis et stof ikke står på listen over harmoniserede klassificeringer, skal producenten eller importøren selv vurdere, om det skal klassificeres som farligt. Kriterierne for klassificering står i Bilag I til forordningen.
Klassificeringen skal anmeldes (notificeres) til industrilisten hos det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA) i Helsinki. For de eksisterende farlige stoffer var fristen for 3. januar 2011 mens stoffer der markedsføres efter 1. December 2010 skal anmeldes senest en måned efter at de er markedsført . Der er ingen nedre vægtgrænse for anmeldelsen af klassificeringer.
Producenten eller importøren må fastsætte højere eller lavere koncentrationsgrænser for selvklassificerede stoffer, afvigende fra de generelle koncentrationsgrænser. Koncentrationsgrænsen angiver grænseværdien for hvornår en bestanddel af et stof eller en blanding vil medføre en fareklassificering af stoffet og/eller blandingen som helhed.
Signalord, fare- og sikkerhedssætningerKemiske stoffer og blandinger skal mærkes med ”signalord”. Signalordene er ”Fare” (danger) og ”Advarsel” (warning). ”Fare” bruges for de mest farlige stoffer og blandinger. Faresætningerne (tidligere ”R-sætninger”) er ligesom tidligere knyttet til klassificeringen af stoffet/blandingen. Sikkerhedssætningerne skal udvælges under hensyntagen til faresætninger og den tilsigtede brug af kemikaliet.
Klassificering af blandingerI tilfælde, hvor der er testdata for en blanding kan disse data anvendes (undtaget når det gælder CMR effekter). Som et helt nyt princip for klassificering af blandinger er indført det såkaldte ”brobygnings princip”. Princippet indebærer, at hvis der fx findes tilstrækkelige oplysninger for lignende testede blandinger og farlige enkeltstoffer i blandingen, kan disse oplysninger bruges til klassificeringen af den pågældende blanding. Hvis ”brobygnings princippet” ikke kan bruges, skal klassificeringen foretages ved beregning på baggrund af de indgående stoffers farlighed.
Forsøg og TestmetoderDer må kun foretages nye dyreforsøg under forudsætning af, at der ikke findes alternativer. Forsøg med mennesker og andre primater må ikke udføres. Stoffer og blandinger skal som hidtil testes for fysisk/kemiske egenskaber. Der er ikke noget krav om at teste for andre egenskaber for at opfylde reglerne.
Produkterne skal mærkesHvis et stof eller produkt er klassificeret som farligt, skal producenten eller importøren forsyne emballagen med en etiket, der oplyser om:
Produktindikatorer for stoffer er stoffets navn og øvrige oplysninger som identificerer stoffet. Dette kan f.eks. være stoffets identifikationsnummer på listen over harmoniserede klassificeringer eller, hvis stoffet ikke findes herpå, stoffets navn og identifikationsnummer i industrilisten.
Hvis ikke stoffet findes på disse lister angives CAS nr og IUPAC navn (alternativt: anden international kemisk betegnelse). Produktindikatorer for blandinger er identiteten af de stoffer der giver anledning til klassificering for sundhedsfare. Undtaget herfra er stoffer med lokalirriterende virkning.
Farepiktogrammerne ser således ud:
Læs mere om mærkning
Nogle blandinger kræver yderligere mærkning, hvad enten de skal klassificeres som farlige eller ej, se artikel 25 i CLP forordningen , bl.a.:
Etikettens tekst skal være på dansk. Etikettens informationer skal være tydelige, let at læse og må ikke kunne slettes. Etikettens farve og udseende skal sikre, at faresymbolet træder klart frem med sort tryk på hvid baggrund omgivet af en rød ramme. Etiketten skal have en størrelse på mindst 52 x74 millimeter. Jo større emballagen er, jo større skal etiketten være.
Hvert faresymbol skal udfylde mindst en femtendedel af etiketten – dog mindst én kvadratcentimeter.
Etikettens tekst skal kunne læses vandret, når emballagen er anbragt normalt og etiketten skal være omhyggeligt fastklæbet på emballagen.
På små emballager, som højst indeholder 125 ml, gælder særlige undtagelser fra mærkningspligten. Disse undtagelser er beskrevet i bilag 1 i forordningen.
Følbar advarselAf hensyn til blinde og svagtseende skal bl.a. brandfarlige, ætsende ogsærligt sundhedsfarlige kemiske stoffer eller blandinger, som sælges i detailhandelen forsynes med en følbar advarsel. Den følbare advarsel har form som en forhøjet trekant eller 3 ophøjede prikker. Den følbare advarsel gælder for følgende fareklassificeringer:
Akut toxicitet
Hudætsning
Kimcellemutagenicitet kategori 2
Carcinogenicitet kategori 2
Reproduktionstoksicitet kategori 2
Luftvejssensibilisering ellerspecifik målorgantoksicitet (STOT), kategori 1 og 2
Aspirationsfare
Brandfarlige gasser, væsker og faste stoffer i kategori 1 og 2
Om emballering:En emballage, der indeholder farlige kemiske stoffer eller produkter, skal blandt andet opfylde følgende krav:
Nogle stoffer og produkter skal forsynes med børnesikret lukning.Faktaark: Børnesikre lukninger
UndtagelserKosmetik, lægemidler, medicinsk udstyr og bekæmpelsesmidler er ikke omfattet af denne regel. Derudover gælder reglerne ikke levnedsmidler og foderstoffer (jf. Artikel 1)Faktaark: Mærkning af kosmetikFaktaark: Mærkning og emballering af bekæmpelsesmidler
Producenter, importører og ”downstreambrugere” er ansvarligeEnhver, som fremstiller eller importerer et farligt kemisk stof eller produkt, har ansvaret for, at reglerne overholdes, sådan som det fremgår af forordningen. Downstreambrugere, som anvender et stof eller en blanding til erhvervsmæssige formål, er ligeledes underlagt forordningens regler.
Miljøstyrelsens Kemikalieinspektion fører tilsyn med at reglerne overholdes og skal sørge for at ulovlige forhold lovliggøres. Det kan betyde, at produktet skal trækkes tilbage fra det danske marked, eller at produktet på anden måde skal gøres lovligt. Hvis man overtræder reglerne, kan man derudover risikere bøde eller fængsel i indtil to år.
Mere videnForordningen kan findes i sin helhed i:
EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING (EF) Nr. 1272/2008 af 16. december 2008 om klassificering, mærkning og emballering af stoffer og blandinger (pdf, på eurlex.eu).
Mere om klassificering og mærkning:
Klassificering, emballering og mærkning
Registrering og ansøgning om godkendelse skal ske til EU’s kemikalieagentur
KontaktREACH Helpdesk:
CLP helpdesk: