Miljøstyrelsen har ved en stikprøve kontrolleret en række bijouterismykker og fandt, at 12 af smykkerne afgav bly i et omfang, der kan være skadeligt, når smykkerne tages i munden. De smykker, der udgør en sundhedsrisiko, er udtaget af Kemikalieinspektionen i september og oktober 2008 fra butikkerne COOP Danmark, Monsoon Accessorize, Karvany og tøjbutikken Bjørn. Smykkerne har butikkerne fjernet fra forretningerne i oktober, så snart resultatet af Miljøstyrelsens første analyse var kendt
Hvis man beholder smykkerne, er det vigtigt ikke at putte dem i munden. Man kan dog også aflevere smykkerne i butikken, hvor de er købt.
Miljøstyrelsen anbefaler generelt, at man følger disse tre råd:
Nedenfor ses smykkerne der er kaldt tilbage fra butikkerne.
Smykket er Udtaget i Karvany, Glostrup centeret den 2/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for børn være en risiko, hvis de sutter på smykket i 40 min hver dag.
Beregningen bygger på at der kan suttes på vedhænget.
Karvany har oplyst, at de kun har importeret 1- 2 af disse smykker til Danmark, hvoraf højest 1 af dem er blevet solgt.
Smykket er Udtaget i Karvany, Glostrup centeret den 2/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for voksne være en risiko når der suttes på smykket i 102 min hver dag og for børn vil der være en risiko, hvis de sutter på smykket i 30 min hver dag.
Beregningen bygger på at der kan suttes på vedhængene.
Smykket er Udtaget i Karvany, Glostrup centeret den 2/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for voksne være en risiko når der suttes på smykket i 19 min hver dag og for børn vil der være en risiko, hvis de sutter på smykket i 7 min hver dag.
Beregningen bygger på at der kan suttes på det store vedhæng.
Smykket er Udtaget i Karvany, Glostrup centeret den 2/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for børn være en risiko, hvis de sutter på smykket i 79 min hver dag.
Beregningen bygger på at der kan suttes på de fire dråbeformede vedhæng.
Smykket er Udtaget i Karvany, Glostrup centeret den 2/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for børn være en risiko, hvis de sutter på smykket i 71 min hver dag.
Smykket er Udtaget i Karvany, Glostrup centeret den 2/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for voksne være en risiko når der suttes på smykket i 47 min hver dag og for børn vil der være en risiko, hvis de sutter på smykket i 14 min hver dagen.
Beregningen bygger på, at der kan suttes på de fire blomster
Smykket er udtaget i Moonson Accessorize,, Fields den 26/9-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for børn være en risiko når der suttes på smykket i 116 min hver dag.
Beregningen bygger på, at der kan suttes på hele armbåndet.
Smykket er udtaget i Kvickly Extra, City 2 den 3/10-2008´ Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen vil der for voksne være en risiko når der suttes på smykket i 29 min hver dag og for børn vil der være en risiko, hvis de sutter på smykket i 9 min hver dagen.
Beregningen bygger på at der kan suttes på vedhænget
Smykket er udtaget i Kvickly Extra, City 2 den 3/10-2008´ Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen, vil der for børn være en risiko når der suttes på smykket i 58 min hver dag.
Beregningen bygger på at der kan suttes på vedhængene
Smykket er udtaget i Kvickly Extra, City 2 den 3/10-2008´ Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen, vil der for børn være en risiko når der suttes på smykket i 59 min hver dag.
Smykket er udtaget i Kvickly Extra, City 2 den 3/10-2008´ Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen, vil der for børn være en risiko når der suttes på smykket i 37 min hver dag.
Smykket er udtaget i Bjørn, City 2 den 3/10-2008 Med de antagelser der er gjort for at beregne risikoen, vil der for børn være en risiko når der suttes på smykket i 37 min hver dag.