Miljø der sælger er et værktøj der er lavet for at hjælpe virksomhederne til at omsætte miljømæssige resultater til markedsfordele.
Baggrund ”Miljø der sælger" er lavet for at give virksomhederne bedre muligheder for at udnytte deres miljøarbejde i salg og marketing. Det har vist sig, at mange virksomheder ikke får omsat miljømæssige resultater af f.eks. miljøledelse til markedsfordele.
På hjemmesiden kan man finde syv værktøjer, som kan bruges til skabe en ny dialog mellem marketingsfolk og miljøfolk og dermed sætte fokus på, hvordan virksomhedens miljøresultater kan omsættes til et øget salg.
Værktøjerne er udviklet som led i to projekter, der skulle undersøge muligheder for en bedre dialog mellem miljø- og marketingsfolk. Samtidig skulle der arbejdes med at udvikle værktøjer, som virksomheder kan bruge til at udnytte deres miljøarbejde i salg og marketing. Værktøjerne er udviklet af Valør og Tinge samt Brandy & Co. Miljøstyrelsen har støttet projekterne økonomisk.
FIND KUNDEFORDELENE værktøj til at udpege hvordan jeres produkt adskiller sig fra konkurrentens.
TÆNK KUNDERS KUNDER værktøj til at fokusere produktudvikling, salg og markedsføring på fordele for kunders kunder.
SALG TIL IKKE-TEKNIKERE værktøj til at støtte dialogen mellem sælgere af tekniske produkter og ikke-teknikere.
MARKEDSFØRING I DEN LILLE VIRKSOMHED værktøj til at gennemføre en simpel markedsanalyse.
FÅ STYR PÅ ARGUMENTERNE værktøj til at synliggøre miljøgevinster og matche dem med kundens problemer og motiver.
BRYD MØNSTRENE værktøj til at fokusere på miljøpotentialer og ændre på arbejdsmønstre der står i vejen for dem.