I Danmark er flasker og dåser til visse drikkevarer pantbelagt. Det betyder, at du betaler pant, når du køber drikkevarerne. Panten får du igen, når du afleverer de tomme flasker og dåser enten i returautomaterne eller der, hvor du købte dem. På landsplan er der i alt ca. 2600 butikker med returautomater.
Der er krav om høje returprocenter i Danmark. Returprocenten er et udtryk for, hvor gode forbrugerne er til at returnere de pantbelagte dåser og flasker samt et udtryk for effektiviteten i det danske pant- og retursystem.
Med det landsdækkende pant- og retursystem kan store mængder henkastet affald undgås. Desuden bliver de indsamlede emballager genanvendt således, at ressourcerne i emballageaffaldet udnyttes til gavn for miljøet.
Dansk Retursystem A/S har fået tildelt eneret til at forestå administration og drift af pant og retursystemet for engangs- samt genpåfyldelige emballager til øl, kulsyreholdige drikkevarer som sodavand, ciderprodukter, iste, kildevand, vand med smag samt blandingsprodukter som fx alkoholsodavand. Eneretten er senest tildelt for perioden 2008-2013.
Læs mere om dansk Retursystem A/S på www.dansk-retursystem.dk Her kan du også se, hvilke emballager, der er omfattet af pant- og retursystemet.
Fra den 23. januar 2002 har danskerne haft frit emballagevalg for øl og kulsyreholdige læskedrikke (sodavand). Forbuddet mod anvendelse af dåser blev derved ophævet og danske producenter af øl og sodavand fik tilladelse til generelt at anvende engangsemballager. Endvidere blev det besluttet, at etablere et fælles obligarisk pant- og retursystem til sikring af, at dåserne og anden engangsemballage bliver samlet ind via Dansk Retursystem A/S.
Allerede i maj 2001 vedtog Folketinget en ændring af Miljøbeskyttelsesloven, hvilket muliggjorde forberedelsen af et pantsystem for engangsemballager samt gennemførselen af en effektivisering af emballagehåndteringen i dagligvarehandlen, bl.a ved installering af returautomater i ca. 2000 dagligvarebutikker. Effektiviseringen havde til formål, at afhjælpe et stigende problem med sorteringen af genpåfyldelige flasker, især af plast, samt forberede håndteringen af engangsemballage.
Danmark har et godt og velfungerende pant- og retursystem, som bør fortsætte i sin nuværende form, også i fremtiden. det er hovedbudskabet i en redegørelse fra Miljøstyrelsen, som Miljøministeren har fremlagt for Folketingets Miljø- og Planlægningsudvalg.
Dansk Retursystem A/S og dets aktiviteter er reguleret i Miljøministeriets bekendtgørelse nr. 634 af 19. juni 2008 med senere ændringer. I bekendtgørelsen er også fastsat regler om bl.a. betaling og tilbagebetaling af pant samt pantmærkning af engangsemballager. Ved ændringen af bekendtgørelsen i 2005 og 2008 er også emballager til alkoholsodavand, cider, kildevand og iste mm. blevet omfattet af det obligatoriske pant og retursystem.
Du kan kontakte vores informationscenter på telefon 7012 0211 eller via mail på