I en ny pjece fortæller virksomheder om deres arbejde med at udvikle, producere og sælge renere produkter. Pjecen præsenterer også ti gode råd til små og mellemstore virksomheder.
Pjecen "Nye veje til konkurrencefordele" offentliggøres i dag. I pjecen fortæller 16 virksomheder om deres erfaringer med markedet for miljøvenlige produkter.
På baggrund af interview med 40 virksomheder præsenterer pjecen samtidig ti gode råd om produkter, marked og miljø. Det er virksomhedernes egne erfaringer, der i en kort og koncentreret form gives videre.
I Danmark skal vi i høj grad leve af at tilføre vores produkter ekstra værdi. Derfor bør så mange virksomheder som muligt se, hvordan de kan tilføre produkterne værdi ved at gøre dem mere miljøvenlige. Det vil både være en fordel for miljøet, dansk erhvervsliv og de enkelte virksomheder, siger Anna Lise Mortensen, formand for Miljørådet for Renere Produkter. Hun fortsætter:
-Flere og flere virksomheder oplever i disse år, at der kommer miljøkrav fra især internationale kunder. Det er en stor udfordring, som kan løses gennem et aktivt samarbejde med andre virksomheder i produktkæden, og gerne ved hjælp af den viden og de værktøjer, som er udviklet under program for renere produkter.
Pjecen illustrer også, hvilken betydning miljømærker, miljøledelse og miljøbevidste offentlige indkøb kan have for virksomhedernes arbejde med at designe, producere og sælge miljøvenlige produkter. I en kommentar til pjecen siger direktør Steen Gade, Miljøstyrelsen:
- Det er spændende at se en række virksomheders konkrete erfaringer med det grønne marked, som vi har arbejdet på at fremme med forskellige miljøpolitiske virkemidler. Der er stor forskel på, hvorfor og hvordan virksomhederne er gået i gang med at sælge renere produkter, og der er også forskel på, hvor stor succes de har haft. Men sammen giver det et godt billede af et marked, som vokser, og som alle danske virksomheder bør tage alvorligt.
Det er den danske regerings mål, at markedet skal understøtte bæredygtig udvikling. Målet er formuleret i Danmarks nationale strategi for bæredygtig udvikling "Fælles fremtid - udvikling i balance" fra juni 2002.
Dansk Industri, Dansk Handel & Service, Handel, Transport og Serviceerhvervene og Landbrugsraadet, der alle er medlemmer af Miljørådet for Renere Produkter, har udformet pjecen i samarbejde med Miljøstyrelsen.
Pjecen er gratis og kan fås i Miljøbutikken, 35 95 40 00, eller læses på Miljøstyrelsens hjemmeside på adressen www.mst.dk/udgiv/publikationer/2002/87-7972-309-8/html/
Yderligere oplysninger: Anna Lise Mortensen, formand for Miljørådet for Renere Produkter og bæredygtighedsdirektør i Brdr. Hartmann, træffes den 22. efter kl. 13.30 på tlf: 40 45 58 28 og fra den 23. oktober på tlf. 45 87 50 30.
Steen Gade, direktør i Miljøstyrelsen, tlf: 32 66 01 00 samt mobil: 20 44 23 63.
Mere at vide 10 gode råd om marked og miljø Nye veje til konkurrencefordele, pjece 2002 "Fælles fremtid - udvikling i balance", strategi for bæredygtig udvikling, 2002
Det betyder, at der kan være links til websider eller dokumenter, som er døde. Links i de gamle pressemeddelelser vedligeholdes ikke.