Miljøstyrelsens Kemikalieinspektion udgiver i dag sin årsberetning for 1999.
Nyt nordisk samarbejde om kemikalier Kemikalieinspektionen tog i 1999 initiativ til samle kemikalietilsynsmyndig-hederne i Norge, Sverige, Finland og Island i et medarbejdernetværk. Netværket skal dels være med til en fælles indsats på udvalgte tilsynsområder dels koordinere den nordiske indsats på europæisk plan.
Kemikalieinspektionen deltager også i CLEEN, Chemical Legislation European Enforcement Network. Netværket skal på europæisk plan (EU-lande plus Norge) styrke samarbejdet om tilsynet med overholdelsen af kemikalie-reglerne.
Kemitelefonen er en succes hos borgerne Kemitelefonen var også i 1999 en succes med ca. 2000 henvendelser. Det svarer til ca. 10 om dagen. Godt en fjerdedel af henvendelserne handlede om kosmetiske produkter. Andelen af henvendelser fra borgerne steg voldsomt i forhold til året før. De fleste af spørgsmålene gik på, om det er farligt for sundheden og miljøet at bruge bestemte kemiske produkter.
Via Kemitelefonen får Kemikalieinspektionen kendskab til en del produkter, som efterfølgende kontrolleres.
Strengere straffe for at overtræde regler om klassificering og mærkning Miljøstyrelsen har i flere år arbejdet for at få forhøjet sanktionsniveauet, når kemikalielovgivningen bliver overtrådt. I 1999 har denne indsats resulteret i højere bøder for at overtræde reglerne om klassificering og mærkning af kemiske stoffer og produkter.
Typisk gives der bøder på 5.000 til 10.000 kr., men i 1999 blev der i to sager givet bøder på henholdsvis 25.000 kr. og 50.000 kr. Bøden på 25.000 kr. blev givet til en virksomhed, der havde ændret sammensætningen af et produkt ved at tilføje epoxy uden at ændre etiketten. Bøden på 50.000 kr. blev givet til en virksomhed, der havde solgt en række kemikalier uden dansk faremærkning.
I 1999 afsluttede Kemikalieinspektionen 182 indberetningssager. 59 af sagerne handlede om kosmetiske produkter, og i 37 af dem var lovgivningen ikke overtrådt.
Miljøstyrelsen vandt i 1999 18 sager efter anmeldelse til politiet. 11 af sagerne handlede om bekæmpelsesmidler.
Årsberetningen kan enten læses her på hjemmesiden på www.mst.dk//udgiv/publikationer/2000/87-7944-126-2/html/ eller købes i Miljøbutikken for 75. kr.
Yderligere oplysninger: Miljøstyrelsens Kemikalieinspektion, sektionsleder Birte Børglum, tlf. 32 66 02 97, eller cand. tech. soc Hanne Thygesen, tlf. 32 66 01 35.
Det betyder, at der kan være links til websider eller dokumenter, som er døde. Links i de gamle pressemeddelelser vedligeholdes ikke.