Miljøstyrelsen

Servicenavigation

  • Nyheder
  • Lovstof
  • Annoncering
  • Publikationer
  • Kontakt
  • Om Miljøstyrelsen
  • Sitemap
  • English

Detajlenavigation

  • Virksomhed & Myndighed
  • Borger
  • Ny karriere
  • Presse

Du er her:

Forside●Nyheder●Pressemeddelelser●Arkiv : 1997 - 2005●1999

Værktøjer

  • Del
  • Udskriv
  • Abonnér
  • Læs op
Luk
  • Facebook
  • Email
  • LinkedIn
  • Twitter

Venstrenavigation

Nyheder

  • Pressemeddelelser
    • 2013
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008
    • 2007
    • 2006
    • Arkiv : 1997 - 2005
      • 2005
      • 2004
      • 2003
      • 2002
      • 2001
      • 2000
      • 1999
      • 1998
      • 1997
  • Miljøstyrelsens nyheder
  • Nyhedsbreve
  • Abonnér på nyheder
  • Kommentarer fra Miljøstyrelsen

Debat om sprøjtemidler og kemikalier på Miljøstyrelsens hjemmeside

26.04.1999

Under overskrifterne "Kemien i vores hverdag" og "Et sprøjtefrit Danmark?" inviterer Miljøstyrelsen til elektronisk debat om kemikalier og sprøjtemidler. Debatten udfolder sig på adressen www.mst.dk/debat/

Med udgangspunkt i regeringens nye kemikaliestrategi og Bichel-udvalgets rapporter om brugen af sprøjtemidler, har Miljøstyrelsen startet to nye debatter på styrelsens hjemmeside.

Det er muligt både selv at skrive eller kommentere andres indlæg eller følge debatten som tilskuer. Til hvert debatemne er der mulighed for at læse artikler, rapporter, strategier og nyhedsbreve om emnet.

Debat om kemien i vores hverdag
Brugen af kemikalier er vokset eksplosivt. Det løser nogle problemer, men skaber andre. Regeringen har offentliggjort en ny kemikaliestrategi, der sætter dagsordenen for fremtidens indsats på området. Blandt andet skal kontrollen med kemikalier skærpes og producenternes ansvar øges. Net-debatten tager afsæt i kemikaliestrategien, der blandt andet kan læses on-line.

Debat om sprøjtemidler
Sprøjtemidler anvendes til at bekæmpe ukrudt, skadedyr og svampesygdomme. De fleste kan blive enige om, at man bør bruge sprøjtemidler så lidt som muligt. Der hvor uenigheden begynder er, når man begynder at diskutere, hvor lidt det så er! Med Bichel-udvalgets analyse af området, har vi for første gang fået en omfattende viden, om hvilke konsekvenser det har at reducere brugen af sprøjtemidler. Net-debatten tager sit udgangspunkt i denne analyse, der blandt andet kan læses on-line.

Miljøstyrelsens debatforum er et elektronisk mødested for alle, der ønsker at diskutere miljø og natur. Vær med i debatten på www.mst.dk/debat/

Yderligere oplysninger:
Kontorchef John Pedersen , Miljøstyrelsen, tlf. 32 66 01 07

Sidebar

Bemærk: Du er i arkivet for ældre pressemeddelelser

Det betyder, at der kan være links til websider eller dokumenter, som er døde. Links i de gamle pressemeddelelser vedligeholdes ikke.

Sidst opdateret 12.10.2009 Til top
Miljøstyrelsen Strandgade 29 1401 København K
  • Tlf.: 72 54 40 00
  • E-mail:
  • www.mst.dk
  • CVR: 25798376
  • EAN: 5798000863002

Samarbejdspartnere
Borger.dk
EMU.dk
ansvarligeindkob.dk
Høringsportalen 
Retsinfo.dk 
Videncenterforallergi.dk 
Virk.dk 
www.forbrugerkemi.dk
Miljoeportalen.dk 

Selvstændige MST sites
65000.dk
chemicaldays.dk
ecoinnovation.dk
godthavemiljoe.dk
hudallergi.dk
Babykemi.dk
miljoevejledninger.dk 
miljoenyt.dk
Returmedplasten.dk

Din indgang til
Disclaimer, ophavsret m.v. 
For elever og studerende
E-fakturering
Sikker E-post
Udbud
Informationscentret
Abonner
Nyhedsbreve
Miljøministeren
© Copyright Miljøstyrelsen