Miljøstyrelsen udsender en pjece, som skal gøre det lettere at forstå deklarationerne på de kosmetiske produkter
Allergi overfor kosmetik er et voksende problem i Europa. Omkring 4 % af alle danskere er overfølsomme overfor et eller flere kemiske stoffer i kosmetik. Derfor har EU vedtaget, at alle kosmetiske produkter pr. 1. januar 1998 skal være deklarerede. Ethvert kosmetisk produkt skal bære en liste over de stoffer, som man kan finde i produktet. Med deklarationen i hånden får man nu mulighed for at undgå de stoffer, som man eventuelt er allergisk overfor.
På deklarationen vil ingredienserne i kosmetikken have særlige fælles navne for alle EU lande. Da det betyder, at der vil blive anvendt latinske betegnelser vil de færreste forbrugere kunne forstå deklarationen. Miljøstyrelsen har derfor udarbejdet en pjece, der er ment som en hjælp til forbrugerne til at forstå deklarationerne. Pjecen fortæller, hvordan deklarationerne kommer til at se ud, og lidt om hvad de forskellige stoffer gør i kosmetikken.
Sidst i pjecen finder man lidt gode råd til, hvad man selv kan gøre for at undgå kosmetikallergi. Dette er kun en introduktion til, hvad kosmetikallergi er. Miljøstyrelsen vil i begyndelsen af næste år udsende en lignende pjece om kosmetikallergi og problemerne med dette.
Da det først er pr. 1. januar 1998, at alle produkter skal være deklarerede, kan man indtil da godt komme ud for at købe et produkt uden deklaration. Ønsker man at få oplyst deklarationen på dette produkt kan man ringe gratis til brancheforeningen for kosmetik (SPT) på tel. 80 30 04 14, og der få oplyst hvilke stoffer produktet indeholder.
Kosmetikpjecen kan fås i Miljøbutikken (tel. 33927692) i visse supermarkeder eller hos Matas.
Yderligere oplysninger: Miljøstyrelsen, Lars F. Nørgaard, 32 66 01 00 eller Forbrugerrådet, Anette Espersen, 77 41 77 41.
Det betyder, at der kan være links til websider eller dokumenter, som er døde. Links i de gamle pressemeddelelser vedligeholdes ikke.